Piatek – 3 luty 2023

1. Glosne czytanie wczesniej przygotowanego tekstu na ocene – analiza tekstu – Wzmianki o wielkich Polakach w obu Amerykach- Kazimierz Gzowski – zwany ojcem kanadyjskiej infrastruktury; Ernest Malinowski – pionier wysokogorskich kolei, projektant oraz budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej; Ignacy Domeyko – mieszkancy Chille nazwali go “Grande Educator” – Polak, który stał się bohaterem Chile; Kazimierz Pulaski – zwany “ojcem kawalerii amerykańskiej “; Tadeusz Kosciuszko – bohater narodowy nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, zyskał renomę najzdolniejszego inżyniera armii amerykańskiej, powierzono mu budowę najsłynniejszej amerykańskiej twierdzy – West Point nad rzeką Hudson.
  2. I wojna swiatowa – Sprawa Polska w I wojnie swiatowej – material w podreczniku na stronie 186 – 189, Cwiczenia I, II ‘Sprawdz czy rozumiesz’ – strona 190. Znane postacie z tego okresu: Jozef Pilsudski – Naczelnik Państwa Polskiego, dwukrotnie premier, minister spraw wojskowych oraz Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, Jozef Haller – dowodca ‘Blekitnej Armii’ zorganizowanej we Francji glownie z ochotnikow Polakow ze Stanow Zjednoczonych, Francji, Kanady , Brazylii, Roman Dmowski – polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł, Ignacy Paderewski -pianista, kompozytor i polityk, premier i minister spraw zagranicznych Polski.
  3. Postanowienia traktatu wersalskiego – 28 czerwca 1919 rok – Wersal pod Paryzem: Niemcy musialy uznac wine za rozpetanie wojny; Niemcy zwracaly Francji Alzacje i Lotaryngie, Polsce zwracaly prawie cala Wielkopolske, czesc Pomorza, o przynaleznosci Slaska, Warmii i Mazur mialy decydowac plebiscyty; Gdansk i okolice zostal Wolnym Miastem; Niemcy zobowiazaly sie do placenia odszkodowan panstwom zwycieskim; Niemcy mialy byc panstwem rozbrojonym, wolno im bylo utrzymac tylko 100 000 armie zawodowa, zniesiono powszechny obowiazek sluzby wojskowej; Nie wolno im bylo posiadac lotnictwa wojskowego, lodzi podwodnych i broni ciezkiej; Powolano do zycia Lige Narodow z siedziba w Genewie, celem jej bylo czuwanie nas zachowaniem pokoju na swiecie.
  4. Reading Comprehension – “Badania Opinii Publicznej”.

Zadanie domowe:

1. Przeczytaj tekst “Osadnicy Polscy w Ameryce oraz Polacy na Ziemi Kanadyjskiej – tekst podany na lekcji i przeslany poczta elektroniczna. Podkresl odpowiedzi do pytan 1 -9 zaznaczajac numerkiem, z ktorym pytaniem jest zwiazana ta odpowiedz. Zapamietaj te odpowiedzi – bedziemy rozmawiac na ten temat na lekcji.
  2. Przepisz powyzsze notatki #1, #2, #3 do zeszytu. Notatki i zadanie beda sprawdzone w najblizszy piatek. Przypominam, ze uczniowie nieobecni na lekcji zobowiazani sa do nadrobienia materialu i wykonanania zadania domowego – prosze przegladnac/ odswiezyc sobie informacje podane w ‘Outline’ – kopia podana na poczatku roku szkolnego. Rozpoczelismy juz II semestr – w ten piatek minal termin skladania zaleglych zadan za semestr II.
Posted in Klasa 12A old.