Spotkanie z prof. dr. hab. Karolem Olejnikiem

19 listopada 2021 roku w naszej Polskiej Szkole odbyło się spotkanie z prof.dr. hab. Karolem Olejnikiem. Młodzież klas kredytowych z ciekawością wysłuchała wykładu pana profesora. Historia jest nauką życia, jest najpiękniejszą częścią wiedzy, jak twierdzi profesor Olejnik. Zachowujmy swoja polską kulturę, nie wstydźmy się swoich polskich korzeni, pięknych tradycji, literatury i historii naszej ojczyzny.

Wykład był na temat powstania państwa polskiego i jego dalszych losów.

Profesor dr hab. Karol Olejnik
Klasy kredytowe Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Calgary.

Parę słów o naszym gościu.

Karol Olejnik (ur. 1938) – polski historyk wojskowości, absolwent i od 1965 pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu (od 1975 docent, od 1988 profesor). W latach 1984–1985 i 1990–1996 dziekan Wydziału Historycznego UAM. Od 1993 także profesor zwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 2008-2012 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Życiorys profesora Olejnika.

W 1965 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

W tym samym roku rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, pracował w Katedrze Historii Polski Feudalnej do XVIII wieku i w Zakładzie Historii Wojskowej, w 1969 obronił pracę doktorską. W 1975 uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy Rozwój polskiej myśli wojskowej od schyłku XV do końca XVIII w. W 1988 otrzymał tytuł profesora.

W latach 1975–1978 był wicedyrektorem Instytutu Historii UAM ds. dydaktycznych, w latach 1984–1985 i 1990–1996 dziekanem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wydał też wiele ciekawych książek.

Posted in Wydarzenia.