Lekcja wirtualna 25 stycznia 2024

Temat lekcji: Najwybitniejsze dzielo Jana Kochanowskiego -Treny. Portret zmarlej coreczki i rozpaczajacego ojca w Trenach.

1. Notatka do zeszytu Co to jest TREN– wiersz zalobny, wyrazajacy zal z powodu czyjejs smierci i slawiacy zycie oraz czyny zmarlej osoby. kochanowski napisal 19 trenow, powstaly w XVI wieku, Zawieraja uczucia, mysli i przezycia po smierci dziecka. Bohaterowie: ojciec-poeata, dziecko.
  2. Wyklad ogolnie o trenach
  3. Czytanie, analiza i interpretacja trenu VIII str. 151 Naucz sie go pieknie czytac.
  4. Podrecznik strona 149 do153 Przeczytaj i wykonaj cw. I/ 151 sprawdz czy rozumiesz cw. II .152 i cw. 2/153 uzupelnij tabelke.
  5. Jakie emocje ten obraz w nas budzi? Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” to arcydzieło stworzone przez renomowanego artystę Jana Matejkę. To prawdziwie niezwykłe dzieło sztuki, które skradło serca wielu miłośników sztuki na całym świecie. Obraz “Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” to nie tylko zwykłe malowidło – to palące wyzwanie dla wyobraźni. Inspiruje on do głębokich refleksji nad przemijalnością życia i wartością sztuki w naszym codziennym doświadczeniu.
  1. Lekcja historii przyczyny wojen ze Szwecja Gdzie stoczono najwieksze bitwy polsko- szwedzkie Skutki wojen Polski ze Szwecja
  2. Husaria – najpiekniejsza i najlepsza kawaleria na swiecie.

ZADANIE DOMOWE

Powtorz wiadomosci o Janie Kochanowskim na nastepnej lekcji w szkole polskiej bedzie sprawdzian!

Przykladowe pytania: W jakiej epoce zyl i tworzyl? Kim byl? Gdzie mieszkal, gdzie tworzyl ( w Czarnolesie) Ile mial dzieci, jakie mial osiagniecia( wdanie utworow w jezyku polskim: fraszki, piesni i treny) Gdzie podrozowal. Co to jest piesn co to jest fraszka co to jest tren Czego mozna o poecie dowiedziec sie z Fraszek? Jakie wartosci cenil Kochanowski Str.126. Wymien uczucia, ktore sa namocniej podkreslone w trenie VIII ( bunt, rozpacz, zal, smutek, tesknota, przygnebienie, cierpienie) Jak Kochanowski opisuje Urszulke? podam fragmenty utworu a wy bedzieci musieli wybrac z tekstu wlasciwe wyrazy.

Posted in Klasa 10B.